tisdag, december 13

Familjeutstyrslar vi minns

- Rufus! Idag är det lucia. Då kommer vi och hälsar på dig på dagis och fikar och lyssnar när ni sjunger sånger.
- JAAAA!!!
- Om du vill får du ha din tomtedräkt på dig då också.
- NÄ.
- Vill du inte det?
- NÄ. DU SKA HA TOMTEDJÄKTEN! OCH PAPPA OCKSÅ. OCH JAG SKA VA PRINSESSA OCH HA KRONA OCH DET LÅNGA LÅNGA REPET PÅ MAGEN OCH STÅLMANNENTRÖJAN. OCH FANTE SKA BAJA HA SINA MOKKASINER.

15 kommentarer:

brysselkakan sa...

Haha! Bild på det hade ju förgyllt en annars trist och regnig dag!

emma sa...

HAHAHAHAHAHAHAHAHAH

jag tänker spontant:

årets julkort!

Äppelträdet sa...

Snyggt! Vad är det för rep han pratar om?

Lisa sa...

Det undrade jag också, Äppelträdet. Det visade sig vara ett långt rep (typ bogserlina) som han hittat i hallen som "prinsessor har på magen". Man skulle vira det många, många varv löst runt hans hals, typ som ett gigantiskt halsband. Helt vanligt.

nillas liv på pinnen sa...

Haha! Underbart!
Att han vet vad han vill och skiter i traditionerna. =)

AnnaWK sa...

Det hade varit något för Awkward Family Photos det!

frida sa...

Hahaha

Colombialiv sa...

Men fantastiskt! Lite innovation i luciatåget.

AnnCharlott sa...

Bildbevis tack! :-)

Äppelträdet sa...

Åh, ett gigantiskt halsband! Innovativt.

Tove Kungsholmen sa...

Bara ni koordinerar familjens klädsel. Tycker inte att ungarna i luciatågen matchar i sina outfits från olika butiker. Inte bra!

en webblogg sa...

hahaha!:D tycker så mycket om dina roliga rubriker med roliga kommentarer från rufus:) gillar du blogg skarpt!

Marielle sa...

Bestämd ung man er Rufus! Och härlig :-)

JHH sa...

hahhaah det är ju klockrent :)

Helena S. sa...

Det har blivit kvällens höjdpunkt detta att läsa om Jufus och hans kommentarer! Underbart! När jag frågar mina barn (11, 14 och 16 år) om de vill höra "dagens Jufus" så skriker de Jaaaaa!!!